Kniha II: Tři pilíře
Pilíř I: Víra
Tak nyní je tu otázka v co věříme? Nevěříme v nějakou vyšší bytost ani v nějaké duchy, démony atd. Věříme v Lidskou mysl a její božskou podstatu, tedy, že člověk je Bohem. Nikoliv, že Člověk je ovládán Bohem. Bůh je naše Dobrá i Zlá podstata vnitřku a Bůh vzniká rovnováhou těchto dvou elementů. Bůh je to co jedná a přemýšlí-Naše Vědomí.
Právě z této premisy, když se řekne: „Je to vůle Boží.“ Jde o Vůli našeho vědomí. Proto je nutné si uvědomit, že Bůh je mentálno Člověka a tedy Člověk je Bůh a jeho povinností, jakož to povinností všeho Božského je ušlechťovat Člověka. Z této logiky se dá i říct odvážná věta: Nadčlověk je Bůh!
Tedy Věříme v Člověka a jeho Božské hodnoty a tím i v Evoluci. Věřit v Božské v pravé podstatě není zpátečnické, nýbrž záleží na výkladu a způsobu. Ergo jestliže se jako Bůh uctívá vyšší bytost jež je Diktátorem na lidmi, je to zle a zároveň extrémně zjednodušené, neboť vědomí je nad tělesnem, ale ne v této podobě. Spíše jde o jakousi myslící nadhodnotu těla.
Víra je to jak jednáme a v jakém duchu, proto do toho co stvořil člověk vstupuje jeho osobní božstvo. Tedy vše co dělá Člověk dělá i Bůh. Jsou jedno a v jedno budou dokud Lidstvo nevyhyne. Pokrok je v podstatě tvorbou Boha. Tedy Věříme:
1. Pokrok je Dílo Boží.
2. Posláním Boha, je zdokonalovat to co je Lidské.
3. Člověk a Bůh jsou jedno.
Pilíř II: Hmotné statky
Hmotné statky a cokoliv hmotného, je v tomto oboru hmotný statek, který je jako hmota věčná stejně jako energie, ale v jiných formách. Hmotný statek je právě současná forma jakékoliv hmoty. Tedy hmotné statky je potřeba uchovávat, ale nepřeceňovat je.
Lakomost je velmi nebezpečná jako oheň. Na jednu stranu pomáhá k bohatství, díky kterému můžeme pomoct sobě, ale co z té pomoci zbude bez toho abychom se nepodělili o své štěstí. Proto lakomost se musí držet na míře a primárně se s ní naučit pracovat a ovládat jí. Z tohoto důvodu je potřeba umět si najít svojí střední cestu a přesto nebýt ve zbytečném stresu.
Proto existuje zásada. Všeho s mírou a to jen k naplnění potřeb sebe a všech. Nelze naplňovat potřeby ostatních, pokud naše vlastní potřeba není naplněna. Zároveň střídmost v touze po statcích je důležitá, jinak by celý proces propadal do lakoty. Lakota je nebezpečná, neboť touha po majetcích může způsobovat záhubu a jiné neduhy.
Hmotné statky jsou důležité to ano, ale pokud jsou pány mysli jsou velmi nebezpečné a záhuba je tvrdá.
Pilíř III: Lidská mysl
Lidská mysl je to nejcenější co je na světě. Nelze jí prodat ani získat, musí být darována zhůry. Tak jak je nastavená, to taky neovlivníme, ale můžeme ho zlepšovat tak aby byla co nejefektivnější a to jak? Hlavně cvičením mysli a učením se, proto vzdělanost je důležitá! Důležitější než cokoliv. Lidská mysl je náš „software“, který je nutné opatrovat. Technicky vzato lze říct, že bez něj bysme neměli nic složitého používat dokud není dostatečně ten systém vycvičen.
Proto Uč se člověče, zdokonaluj se, vždyť si Boží dílo. Tělesně jsme si podobní, jenže svým vybavením jsem si rovni jen ve své důstojnosti a dokonalosti, nikoliv ve schopnostech, proto by se měli všichni sebezdokonalovat jak to jde.
Proto pracuj je nutné na sobě pracovat, neboť mysl i tělo jsou dílo boží a je jen na nás jak s tím dílem naložíme. Jestliže naloží dílo boží s sebou zle, zničí se, jestliže se zdokonalí je na tom lépe a když se sebezdokonalí více lidí, vzniká lepší společnost.
Sečteno podtrženo z Pilířů
Tyto pilíře jsou mezi sebou velmi kompatibilní a silně propojené, neboť samotné části z nich na sebe napojují a doplňují se. Mysl je hlavní Pilíř, na to napojuje se Víra a poté následují Hmotné statky. Jenže tímto to nekončí, na tyto tři pilíře spadají pak všeljaké osobní drobnosti, myšlenky a pocity. Vše je součástí systému, který nelze opustit ani po smrti.
Proto tyto pilíře, jež jsou na sebe napojené, jsou i nevyvratitelné. Jestliže, lidé zabili Boha, stali se sami Bohem a to vše v rámci pilířů, tedy Pilíře podporují věčný koloběh, který nelze opustit ani po smrti. Tento koloběh je propojení těchto pilířů, které jsou stvořené odvěků a patří do nich Dobro i Zlo, prostě celý Vesmír.